Samodzielne projektowanie, czy wybór architekta?

architekt

W dzisiejszych czasach ludzie przestali sami budować domy czy remontować mieszkania. To nie ten czas, kiedy mężczyzna miał za zadanie wybudować dom, zasadzić drzewo czy spłodzić syna. Staliśmy się może nie tyle bardziej leniwi, co cenimy sobie swój czas. Chcemy mieć projekt, który będzie odpowiadać ilości wydanych przez nas pieniędzy. Dom czy mieszkanie ma być dla nas funkcjonalne, ładnie zaprojektowane oraz nowoczesne.  Dodatkowo nie każdy z nas ma wyobraźnię i talent, który pomoże w stworzeniu wymarzonego i ładnego miejsca. Często sama przebudowa istniejącego już domu czy pokoju może wydawać się nam ciężkim zadaniem. Twarde stropy których nie można zburzyć, czy ściana nośna, która nijak nie może być przestawiona. To niewątpliwe aspekty, które warto zostawić profesjonaliście.

Kim jest architekt?

Architekt jako zawód jest już znany od starożytności. Jako słowo pojawił się w V w p.n.e u Herodota. Jest to osoba, która skończyła odpowiednie studia na Akademii Sztuk Pięknych oraz uzyskała uprawienia po zadanym egzaminie. Ponadto odbył praktyki jest zapisany w Izbie Architektów RP lub w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa.  Architekt  ma za zadanie po rozmowie z klientem stworzyć projekt tak, by zaspokoił wszelkie wymagania. Osobne wejście do domu, czy wejście z boku? Wizja dla dobrego architekta nie będzie stanowić problemu. Spod jego ręki powinny wyjść odpowiednie szkice, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się z wymarzonego domu.

Czy architekt architektowi jest równy?

 Wiele osób, gdy widzi tytuł magistra i ukończone studia, szczególnie tak specjalistyczne jakie kształcą architektów myśli, że jest to osoba godna zaufania. Sam tytuł powinien dawać nam gwarancję jakości i rzetelności. Niestety takie przekonanie może nas bardzo rozczarować.  W przypadku, gdy decydujemy się na biuro, to jest to podmiot, który przyjmuje od nas zlecenie i opinie innych korzystających są dla nas wyznacznikiem rzetelności. Jednak wielu architektów pracuje i prowadzi własną działalność. W tym przypadku decyzja będzie trudna. Przy wyborze niewątpliwie ważną rolę odgrywają recenzje. Jednak obecny świat stale idzie do przodu. Warto wtedy wybrać architekta, który może nie tyle co zaczyna, ale jest młody i ma inne spojrzenie na świat.  Dobrym wyborem jest skorzystanie z usług takiego, który jest z okolicy naszego miasta. Jeśli mieszkamy w Katowicach to warto sprawdzić w wyszukiwarce frazę ”Architekt Katowice”. Będziemy mieli dostępny cały rynek oferujących się architektów. Spotkajmy się i przeprowadźmy z wybranymi rozmowę. Pozwoli nam to na sprawdzenie ich wiedzy, wizji, a także ich portfolio.

 Zbudowanie czy wyremontowanie mieszkania to wcale nie jest taka prosta sprawa. Tym bardziej, przy tworzeniu miejsca na całe nasze życie warto kierować się rozsądkiem i wybrać profesjonalistę który pozwoli nam na odpowiednią realizację naszego pomysłu.