Potliwość to zmora uciążliwa

Potliwość potrafi uprzykrzyć życie, a zwłaszcza ta nadmierna. I choć niewielkie pocenie się jest zdrowe, bo dba o odpowiednie nawilżenie skóry, chroni skórę przed działaniem negatywnych czynników płynących z zewnątrz i dba o właściwą termoregulację organizmu. Ponadto lekkie pocenie jest niedostrzegalne przez człowieka i nie stanowi obciążenia i tym samym nie utrudnia życia. Lecz niestety nie u każdego występuje pocenie w granicach normy. Z nadmiernym poceniem boryka się wielu ludzi na świecie, bo aż 3 % populacji świata. I wszyscy jednakowo nie lubią wzmożonej aktywności gruczołów potowych. I walczą różnymi sposobami z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Potliwość jest nie tylko wstydliwa, niewygodna, ale również bardzo utrudnia życie, bo sprawia, że człowiek czuje się słabszy, bezsilny, umęczony, zmęczony, poirytowany. Tym bardziej, że widzi dysfunkcję swojego organizmu, a niewiele może sam poradzić.
Nadmierna potliwość musi mieć ukryte przyczyny, których jest wiele. Wyróżnia się dwa rodzaje pocenia:
– pocenie zlewne
– pocenie nocne.

Zarówno jedno, jak i drugie nie musi stanowić niebezpieczeństwa dla zdrowia człowieka. Ale może także być oznaką ciężkiej choroby zwłaszcza wtedy, gdy pocenie jest zlewne i pot posiada niemiłą i dziwną woń. Dlatego w przypadku nadmiernego pocenia trzeba zainteresować się swoim zdrowiem i przeprowadzić stosowne badania. Pierwszym, jakie trzeba wykonać będzie badanie krwi i moczu. Jest ono konieczne, aby wykluczyć chorobę.

Przyczyny nadmiernej potliwości

– Przyczyną zwiększonego działania gruczołów potowych może być wysoka temperatura na zewnątrz, czy duży wysiłek fizyczny.
– Na drugim miejscu trzeba postawić emocje i długotrwały stres, bo to one najczęściej sprowadzają ulewny pot na nasze ciało. Każdego dnia wiele spraw i sytuacji w sferze zawodowej i w sferze prywatnej wytrąca nas z równowagi. Wiele sytuacji jest stresujących i wymaga spięcia się i koncentracji, gdyż zazwyczaj pragniemy wypaść, jak najlepiej w oczach innych ludzi. Dużo rzeczy nas denerwuje i nie wiemy, co mamy z tym zrobić, aby to zmienić. Często stajemy się bezsilni wobec niektórych sytuacji, co nas dołuje i wówczas nadmiernie poci się nasz organizm osłabiając całe nasze ciało.
– Ukryte choroby, to kolejny czynnik decydujący o nadmiernym poceniu. Może to być infekcja wirusowa lub bakteryjna, bezdech nocny, objaw zażywania leków np. sterydów lub leków przeciwdepresyjnych. Nadwaga też często bywa przyczyną dużej potliwości organizmu, gdyż utrudnia lub nawet paraliżuje pracę wszystkich organów w ciele człowieka. Powodem mogą być również zmiany hormonalne, dojrzewanie lub klimakterium. Ale nadmierne pocenie może też być symptomem cięższej choroby, jak cukrzyca, kłopoty z wątrobą lub trzustką, nadczynność tarczycy, problemy z ciśnieniem i sercem, albo może być sygnałem postępującej choroby nowotworowej, np. chłoniaka ziarnistego.

Walka z potliwością

Najpowszechniejszym rodzajem walki z potliwością jest częsty kontakt z wodą. Ale jest nią również depilacja, wymiana odzieży, dieta pozbawiona ostrych potrwa i przypraw, napary ziołowe stosowane do picia, jak i do kąpieli, unikanie stresu, spokojniejszy i wolniejszy tryb życia, odpoczynek. A także dezodoranty, leki farmaceutyczne zapobiegające dużemu poceniu. Skutecznym rozwiązaniem jest także leczenie nad potliwości za pomocą toksyny botulinowej. Zabieg wykonywany jest m.in przez gabinet medycyny estetycznej Wrocław.