Pomoc drogowa 24h – kiedy holowanie, a kiedy wezwać lawetę?

Ruch drogowy jest jednym z najbardziej popularnych sposobów przemieszczania się. Nieuniknione są sytuacje w których dojdzie do usterki bądź kolizji, która spowoduje brak możliwości dalszego poruszania się pojazdu po drodze. W takich sytuacjach, w zależności od rodzaju awarii i jej rozległości, należy podjąć decyzję o tym jaki rodzaj pomocy będzie niezbędny. Pomoc drogowa 24h jest w stanie udzielić informacji na temat niezbędnych dalszych działań i dobrać odpowiedni rodzaj usługi do problemu z jakim zgłasza się klient. Przekonajmy się w jakich sytuacjach wskazane jest holowanie, a kiedy będzie niezbędna pomoc lawety?

Holowanie – zasady

Holowanie jest rodzajem transportu w który są zaangażowane dwa pojazdy. Za pomocą liny holowniczej samochód 'ciągnie' za sobą drugie, uszkodzone auto. Pojazd holujący powinien być cięższy od pojazdu holowanego, dodatkowo powinien mieć również odpowiednią moc silnika. Samochód holowany musi mieć sprawny układ kierowniczy, hamujący i oświetlenie.

Sytuacje w których holowanie będzie najlepszym rozwiązaniem to np.:

– auto z przegrzanym silnikiem, w którym układ chłodniczy nie działa prawidłowo,

– samochód, w którym zatankowano zły rodzaj paliwa i wymagany jest jego transport do najbliższego warsztatu samochodowego,

– pojazd, w którym wystąpiła awaria niektórych czujników uniemożliwiająca dalszą bezpieczną jazdę, 

– pojazd mechaniczny, który był uczestnikiem kolizji. Uszkodzeniu uległy elementy blacharskie auta (np. zderzak), z niewielkim wyciekiem płynów (np. płynu chłodniczego), który da się zahamować. Jest to tylko kilka zdarzeń, w których do transportu pojazdu wymagana będzie jedynie pomoc drugiego kierowcy i lina holownicza. Należy pamiętać, że wszelkie, poważniejsze usterki (czy to w Polsce, czy poza jej granicami, jak np. u naszych zachodnich sąsiadów) mogą wymagać wezwania bardziej zaawansowanej pomocy drogowej. Taką pomocą jest chociażby wezwanie doświadczonej firmy w której ofercie jest laweta 24h. Lawetę należy bezwzględnie wezwać w sytuacji, gdy jej holowanie staje się praktycznie niemożliwe, lub stwarzałoby zbyt duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Takie sytuacje to usterki powodujące np. brak możliwości swobodnego kierowania pojazdem holowanym, brak sprawnych hamulców lub niefunkcjonujące oświetlenie. W Polsce i w okolicy większych niemieckich miast (np. Laweta Hannover) można zamówić profesjonalną pomoc drogową 24h, dzięki której uporamy się z większością nieprzewidzianych sytuacji drogowych.