Okulary UV dla dzieci

Dla swoich dzieci chcemy wszystkiego, co najlepsze, dlatego dbamy o każdy aspekt ich życia. Oczywiście sprawą priorytetową jest ich bezpieczeństwo. Doskonale wiemy, jak delikatna jest skóra dziecka, dlatego jak wybieramy się na powietrze w słoneczne dni to jest to swoista wyprawa składająca się z kilku etapów. Najpierw przygotowanie niezbędnych rzeczy, właściwe ubranie dla dziecka, oczywiście nakrycie głowy i odpowiedni krem z filtrem. Bardzo dużo mówi się, jak niezmiernie ważna jest ochrona, szczególnie dzieci przed promieniowaniem słonecznym. Nie można w tym wszystkim zapomnieć o ochronie delikatnych oczu dziecka, dlatego cały zestaw przygotowawczy dopełnią odpowiednie okulary przeciwsłoneczne.

Dlaczego warto zainwestować w dziecięce okulary przeciwsłoneczne?

Można usłyszeć wiele głosów mówiących, że kupno okularów przeciwsłonecznych dla dzieci w salonie optycznym, czy sklepie sportowym to gruba przesada. Nic bardziej mylnego. Okulary z salonu lub sklepu sportowego posiadają odpowiednie certyfikaty, które dają gwarancję bezpieczeństwa oczu naszych dzieci. Zwykłe, plastikowe okulary takiej ochrony nie zapewnią, a oczy dzieci są bardziej narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych ze względu na to, że soczewka nie jest jeszcze do końca wykształcona, a jej przeźroczysta forma nie ma właściwości zatrzymania promieni UV, przez co wnikają one bez problemu w głąb, czyniąc tam spustoszenie. Właśnie dlatego okulary przeciwsłoneczne nie są jedynie fanaberią rodziców, którzy chcą, żeby ich pociecha wyglądała modnie. Odpowiedni model okularów zatrzyma promienie UV. Jest to priorytet, jeżeli chcemy zapewnić właściwą ochronę oczu naszym dzieciom.

Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
Odpowiednie okulary przeciwsłoneczne to takie, które zatrzymują szkodliwe promienie UV. Właściwie jest to najważniejsza kwestia, jednak, żeby spełniały swoją funkcję muszą być dobrze dopasowane do twarzy. Zastosowanie takiej ochrony jest szczególnie ważne na plaży, gdzie słońce dodatkowo drażni wzrok odbijając się od piasku i wody. Kiedy już zabieramy się do kupna okularów dla naszej pociechy stajemy przed ogromnym dylematem, jakie będą najlepsze, gdyż modeli i opcji jest naprawdę bardzo dużo. Przede wszystkim szkła muszą posiadać filtr UV 400, który zatrzymuje promieniowanie praktycznie w stu procentach. Warto zobaczyć certyfikat takich okularów, żeby mieć pewność, co do wartości filtra. Jeżeli ten krok mamy już za sobą możemy zabrać się za wybieranie. Ważne tutaj jest dopasowanie oprawek do twarzy dziecka. Muszą one odpowiednio przylegać i być wygodne. Warto zainwestować w oprawki dobre jakościowe i wykonane z bezpiecznych materiałów. Najlepsze są elastyczne i giętkie, wykazując odporność na zgniatanie i wyginanie. Całe szczęście na rynku jest wiele modeli, które spełniają te warunki, więc spokojnie znajdziemy dla naszego dziecka okulary, które będą idealnie pasować, będą wygodne i spełnią swoją rolę ochronną. Opcja z wyjmowanymi na zewnątrz szkłami jest przydatna, jeżeli dziecko potrzebuje szkieł korekcyjnych. Możemy wtedy w jednych oprawkach mieć dwie funkcje. Jeżeli już jesteśmy zdecydowani i mamy idealny model, jedyne co nam zostaje to przekonanie dziecka do ich noszenia.

Podsumowanie

Do niedawana panowało przekonanie, że okulary przeciwsłoneczne dla dzieci to tylko fanaberia rodziców i niepotrzebny gadżet. Okazuje się jednak, że odpowiednie okulary chronią oczy naszych dzieci i zapewniają im właściwy rozwój. Ta wiedza pozwoli dobrać właściwe, a te z drogerii lub bazarów będziemy omijać szerokim łukiem.