Kiedy wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to połączenie wszystkich wcześniejszych zobowiązań w jedno. Jego podstawową zaletą jest fakt, że nie musimy pamiętać o terminach kolejnych rat, ponosić kilku kosztów przelewów czy zleceń stałych. Kredyt konsolidacyjny zmniejsza ryzyko wpadnięcia w pętlę kredytową. Jego regularne spłaty pozwolą nam na podniesienie naszej wiarygodności finansowej.

Dodatkową możliwością, stwarzana zazwyczaj przez bank udzielający kredytu konsolidacyjnego jest przyznanie dodatkowego kredytu gotówkowego. Oczywiście, podobnie jak inne produkty bankowe, tak i kredyt konsolidacyjny nie jest pozbawiony wad. Przede wszystkim, wcale nie jest tak łatwo go dostać. Jeśli więc zauważymy, że obsługa bieżących zobowiązań, jest dla nas zbyt trudna musimy mieć świadomość, że trzeba podjąć decyzje o konsolidacji. Im wcześniej taką decyzję podejmiemy, tym większa szansa na uzyskanie kredytu. Bank może odmówić nam konsolidacji, nawet wówczas, gdy opóźniliśmy spłatę zobowiązania tylko o 14 dni. Miesięczne opóźnienie praktycznie dyskwalifikuje nas jako kredytobiorców.

O sytuacji podbramkowej możemy mówić także, jeśli mamy sześć otwartych zobowiązań bankowych. Banki bardzo niechętnie dokonują takiej konsolidacji. W tym przypadku nie jest istotna kwota. Mogą to być pozornie niewielkie zobowiązania w postaci rat zaciągniętych w sklepie na zakup sprzętu, niespłacone (a nawet spłacone, lecz nadal posiadane) karty płatnicze, czy raty kredytu gotówkowego. Bank interesuje także kwestia naszych zobowiązań w postaci poręczeń. Jeśli zbyt często zgadzaliśmy się podżyrować komuś kredyt, liczmy się z faktem, że mimo to, że nie my korzystaliśmy z gotówki, podjęliśmy się ponieść konsekwencje jej ewentualnej spłaty.

Kredyt konsolidacyjny warto wziąć niejako prewencyjnie. Jeśli spodziewamy się, że nadejdzie miesiąc, w którym nie damy rady spłacić w terminie naszych zobowiązań, czy wiemy, że za chwilę czeka nas kolejny, kosztowny zakup ratalny rozważmy decyzje o połączeniu naszych długów w jeden. W pierwszej kolejności dokonajmy analizy finansowej. Sprawdźmy, czy nasze kredyty miały prowizję pobraną z góry, czyli przed ich udzieleniem. W takim przypadku konsolidacja może być nieopłacalna. Za nią bank także policzy prowizję. Nieco inaczej będzie przedstawiać się sytuacja, w której prowizja doliczona jest do każdej kolejnej raty. W tym przypadku warto skorzystać z możliwości stwarzanej przez konsolidację, o której często zapominamy. To klient, nie bank podejmuje decyzję, które kredyty chce skonsolidować.

Dokonanie analizy pozwoli nam na właściwy wybór długów, które dzięki niej spłacimy. Jeśli miały prowizje płatną z góry, a dodatkowo wydłużymy okres finansowania, konsolidacja może się po prostu nie opłacać. Oczywiście, zmniejszymy ratę, natomiast w skali całej spłaty kredyt taki może być po prostu droższy. Największe oszczędności pojawią się, jeśli zdecydujemy się zabezpieczyć nasze zobowiązania hipoteką posiadanej nieruchomości. Możemy wówczas liczyć na spore oszczędności.

Warto zapoznać się z ofertą jaką jest pożyczka pozabankowa długoterminowa na get-money.pl. Na stronie możemy poznać więcej szczegółów dot. oferty.