Jakie są wymogi prawne dotyczące posiadania własnego zbiornika?

Zbiorniki na wodę

Zbiorniki na wodę bądź olej napędowy to niezbędne rozwiązanie w wielu gałęziach gospodarski – przemyśle czy rolnictwie. Dlaczego? Ponieważ użytkowanie własnych pojemników do magazynowania różnego rodzaju płynów jest komfortowe, bezpieczne oraz wiąże się z oszczędnością czasu i pieniędzy. Co jednak z prawnymi formalnościami związanymi z posiadaniem zbiornika?

Wymogi prawne związane z posiadaniem zbiornika

Wiele osób chcących zainwestować we własny zbiornik do gromadzenia wody lub paliwa zastanawia się czy posiadanie takiego produktu na wydzielonym obszarze gospodarstwa rolnego bądź na terenie przedsiębiorstwa związane jest z przejściem skomplikowanej procedury prawnej.

Jeszcze do niedawna obowiązujące wymogi dotyczące magazynowania paliwa w zbiornikach naziemnych nie były dokładnie sprecyzowane. Przepisy nie określały jasno czy posiadanie akurat tego typu zbiornika wymaga pozwolenia na budowę. Wymogi mogły się również znacząco różnić w konkretnych rejonach Polski. Niektóre samorządy nie wymagały rozpoczęcia określonych procedur, które umożliwiałyby uzyskanie decyzji środowiskowej, a także pozwolenia na budowę. W innych urzędach natomiast bez wszczęcia procesu, zlokalizowanie zbiornika w przestrzeni gospodarstwa bądź firmy nie było możliwe. Dopiero w ubiegłym roku ustawa dotycząca prawa budowlanego uległa zmianie. Czy zatem zbiorniki na paliwo wymagają pozwolenia na budowę?

Po uzupełnieniu w 2020 roku obowiązującej dotychczas ustawy, zbiorniki naziemne do gromadzenia różnego rodzaju paliw o pojemności do 5000 litrów nie wymagają zarówno zgłoszenia, jak i decyzji o pozwoleniu na budowę. Jest to ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców, przemysłowców, a także rolników, którzy nie muszą już przechodzić skomplikowanych procedur.

Jakie są, zatem korzyści posiadania własnego zbiornika?

Posiadanie zbiornika paliwowego to przede wszystkim oszczędność pieniędzy – kupowanie hurtowej ilości oleju napędowego to zaoszczędzenie na każdym litrze kilku groszy. To także komfort związany z oszczędnością czasu oraz wygoda użytkowania produktu. Nowoczesne zbiorniki są nie tylko łatwe w obsłudze, dzięki wzbogaceniu ich o specjalne systemy, lecz również są wyposażone w dodatkowe czujniki i urządzenia, które informują o poziomie paliwa czy wycieku płynu. Alarm dźwiękowy uruchamiający się po wykryciu jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu zbiornika wpływa znacząco na bezpieczeństwo produktu. Osoby eksploatujące pojemniki nie muszą się bać o swoje zdrowie, nie narażają również środowiska naturalnego.