Jak przygotować samochód do wyjazdu za granicę?

Przygotowania do zagranicznych wakacji lub podróży służbowej przeważnie kojarzą się z planowaniem spędzania wolnego czasu, rezerwowaniem miejsc noclegowych czy pakowaniem walizek. Tymczasem, jeśli na wyjazd za granicę wybieramy się własnym samochodem, niezbędne staje się dokładne jego przygotowanie do planowanej podróży. Pozwala to nie tylko na zapewnienie bezpieczeństwa kierowcy i pasażerom, ale także uniknięcie stresu i sporych kosztów związanych z nagłą awarią. Co zatem warto zrobić, by całodobowa pomoc drogowa okazała się niepotrzebna lub, jeśli już zdarzy się awaria czy wypadek, koszty nie obciążyły kieszeni właściciela pojazdu?

Sprawdź swój samochód przed wyjazdem

To prawda, że awaria samochodu może zdarzyć się każdemu. Warto jednak przed zagranicznym wyjazdem sprawdzić takie elementy, które najczęściej się psują i potrafią sprawić kierowcy sporo problemów. Nawet, jeśli uważamy, że samochód jest sprawny, warto udać się do warsztatu. Tam mechanik dokona podstawowego przeglądu. Upewni nas, że wszystko jest w porządku lub zdecyduje się na dokonanie niezbędnych napraw. Przed wyjazdem za granicę można także samemu sprawdzić ciśnienie w oponach, poziom płynów oraz stan wycieraczek i innych elementów samochodu. Należy też pamiętać o spakowaniu niezbędnego wyposażenia, które nie tylko okaże się przydatne w wypadku awarii pojazdu, ale także będzie wymagane przez przepisy prawa o ruchu drogowym w wielu krajach. Należy zatem zapakować trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, zapasowe koło, bezpieczniki i żarówki. Bezpieczeństwo poprawią również kamizelki odblaskowe, dobrze wyposażona apteczka i narzędzia pozwalające na dokonanie prostej naprawy.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Pamiętaj, aby dodatkowo ubezpieczyć samochód na wyjazd za granicę. Wówczas pomoc drogowa 24H, holowanie czy drobne naprawy nie obciążą Twojego portfela. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie wykupienie ubezpieczeń Assistance, NNW i AC. Odpowiedni wariant zapewni nie tylko darmowe holowanie do warsztatu czy naprawy, ale także samochód zastępczy czy pokrycie noclegu dla kierowcy i pasażerów, gdy pojazd będzie znajdował się u mechanika. Jeśli natomiast pojazd zepsuje się na niemieckiej drodze lub autostradzie, pomoc drogowa Niemcy okaże się bezpiecznym i darmowym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Ciesząc się z wyjazdu za granicę, nie zapomnijmy o przeglądzie samochodu, zapakowaniu odpowiedniego wyposażenia i wykupieniu ubezpieczenia, które zapewni nam pokrycie holowania, napraw i innych nieprzewidzianych sytuacji, do których może dojść na drodze.