Jak przebiega proces prania i czyszczenia dywanów i wykładzin?

Profesjonalne pranie kanap to nie jedyna usługa świadczona przez firmy zajmujące się czyszczeniem tapicerek meblowych. Coraz częściej w ofercie można znaleźć również czyszczenie dywanów oraz wykładzin. Choć moda na dywany kojarzona jest z czasami komunizmu i późniejszego wolnego rynku, to właśnie w ostatnich latach trendy dywanowe zyskały na popularności. Polacy bardzo chętnie kupują ręcznie tkane dywany z naturalnych materiałów, tradycyjne dywany w orientalne wzory oraz dywany w nowoczesnym stylu, które są uzupełnieniem awangardowych wnętrz. Czy zawsze dywany były integralną częścią wystroju? Jak dzisiaj wygląda proces ich czyszczenia?

Dywany na przestrzeni wieków

Choć dywany były elementem wystroju wnętrz już w czasach najdawniejszych, ogromną popularność zyskały w epoce średniowiecza. To wtedy, dywany w orientalne wzory zaczęły z krajów arabskich trafiać do Europy. Jak wielką stanowiły wartość dla właścicieli, świadczyło to, że zamiast zostać ułożone na podłodze, na której mogły ulec zniszczeniu, zawieszane były na ścianach bądź kładzione na stołach. Wraz z nadejściem renesansu, coraz większe grono zwolenników, zyskiwały dywany europejskie, nazywane arrasami, od miejscowości Arras znajdującej się we Francji. Początek rewolucji przemysłowej to rozwój technologii, który wpłynął na popularyzację dywanów, teraz produkowanych na masową skalę. Głównym ośrodkiem wytwórczym była Francja. W dopiero, co niepodległej Polsce, na luksus dywanów mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi mieszkańcy państwa. W okresie komunizmu, tureckie dywany były powszechnym elementem wystroju każdego polskiego domu, zaś główne centrum przemysłu tkackiego skupione było w Łodzi. Po upadku komunizmu, zainteresowanie dywanami znacząco spadło. Odrzucano wszystko to, co związane było z minionym okresem, to wtedy, bowiem na rodzimym rynku zaczęły się pojawiać pierwsze zagraniczne marki, jak najwięcej inspiracji zaczerpywano z Zachodu.

Przebieg procesu prania i czyszczenia dywanów i wykładzin

Na dywanach i wykładzinach każdego dnia zbiera się dużo zanieczyszczeń, dlatego tak istotne jest zadbanie o ich czystość. Proces prania rozpoczyna się od odkurzenia całej powierzchni. Następnie dobiera się określone środki piorące dostosowane do rodzaju dywanu i plam, po czym wypłukuje się zabrudzenia do zbiornika odkurzacza. Na koniec upewnia się, że na powierzchni nie znajdują się już żadne przybrudzenia. Czas czyszczenia dywanów oscyluje wokół godziny, natomiast czas schnięcia dywanu, w zależności od jego rozmiaru i specyfiki to nawet dwa dni.