Franczyza czyli pomysł na własny biznes

franczyza

Marzeniem wielu jest założenie własnej działalności gospodarczej tak by pracować na swoje konto i nie martwić się stratą pracy w przypadku popełnienia najmniejszego błędu. Niestety nie każda osoba ma pomysł na biznes który będzie na tyle dobry i dochodowy by utrzymać się na rynku i walczyć z otaczającą go konkurencją. Takim osobą na pomoc przychodzi właśnie franczyza.

Franczyza – co to jest?

Franczyza jest to działalność gospodarcza prowadzona we współpracy między dwoma przedsiębiorstwami. Jedno z przedsiębiorstw, to rozpoznawalne udostępnia swoją wiedzę, technologię, sprzęt oraz prawa do korzystania z wypracowanej latami marki drugiemu przedsiębiorstwu. W zamian za taką współpracę, franczyzobiorca, czyli osoba która decyduje się korzystać z pomocy rozpoznawalnego przedsiębiorstwa deklaruje się opłacać pod konkretnymi warunkami franczyzodawcę przez okres trwania umowy. Przeważnie jest to konkretny procent z zysków generowanych przez nowo otwarte przedsiębiorstwo.

Idealne wyjście dla osób bojących się wielkiego ryzyka

Otwarcie nowego biznesu wiąże się z dużym ryzykiem. Źle dobrane miejsce otwarcia, brak reklamy czy odpowiedniego zaplecza może spowodować szybką śmierć nowo otwartego biznesu. Klienci chętniej również odwiedzają sklepy które znają i które dzięki swojemu długiemu stażowi na rynku mogą kojarzyć się im z dobrą marką. Mały nowo powstały sklep może mieć problemy z przebiciem się na rynku.

Duże sklepy mogą pozwolić sobie na duże obniżki cen i długotrwałe promocje które dla małego przedsiębiorcy będę wręcz zabójcze. W przypadku franczyzy, osoba która zdecyduje się na taką współpracę może liczyć na pomoc w postaci doświadczenia co również zmniejsza ryzyko. Franczyzodawca po latach działalności wie w których miejscach warto a w których nie otwierać nowy sklep tak by zmaksymalizować płynące z tego zyski. Dla niego jest to szczególnie ważne gdyż większe obroty danego sklepu wiążą się z większymi wpływami z zawartej umowy z nowym przedsiębiorcą.

Szeroki wybór dostępnych franczyz

Na rynku naszego kraju działa ponad tysiąc konceptów franczyzowych tak więc potencjalny nowy przedsiębiorca ma szeroki wybór działalności którą chciałby rozpocząć, dostępny katalog znajdziesz na przykład na stronie https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci – podzielone na odpowiednie kategorie.  Oczywiście ważne jest by wybrał taką w której czuje się dobrze by zwiększyć szansę osiągnięcia sukcesu. Otwieranie działalności o której nie ma pojęcia, nawet przy wsparciu franczyzodawcy oraz jego doświadczenia może zakończyć się potencjalnym zamknięciem sklepu w bardzo krótkim czasie. Wybór jest szeroki, zaczynając od dobrze znanych sieci restauracji oraz fastfoodów, przez sklepy odzieżowy czy drogerie, a na całych fabrykach kończąc. Franczyzobiorca otrzymuje tak zwane know-how czyli nic innego jak pełny zakres wiedzy jak prowadzić, produkować i sprzedawać dany produkt czy usługę by przy jak najmniejszym koszcie zyskać jak największe przychody.

Jak można zauważyć, franczyza to ciekawe wyjście dla osób które pomimo chęci otworzenia własnej działalności boją się ryzyka porażki. Oczywiście i w przypadku franczyzy ryzyko porażki istnieje gdyż system ten nie jest bez wad. Są nimi początkowe opłaty jakie musimy ponieść na poczet umowy, brak możliwości kształtowania własnej marki oraz możliwe problemy które przejdą na nas w przypadku problemów innej filii danej sieci, ale pozytywne strony takiej współpracy bardzo często przyćmiewają ewentualne wady. Franczyza jest to system nad którym warto się zastanowić gdy chcemy zacząć działać na własną rękę.