Czy aktywność ruchowa w przedszkolu ma znaczenie?

Ruch to nie tylko niezbędny element, potrzebny by poprawnie funkcjonować, lecz w przypadku dzieci również rozwój. Szczególnie ważny na etapie rośnięcia, ponieważ to właśnie dzięki niemu, mały człowiek może pozyskać nowe umiejętności, poznać otaczający świat, nauczyć się dyscypliny oraz tego, w jaki sposób pokonywać niełatwe sytuacje, co ma nieopisany wpływ na sferę psychiczną w okresie nastoletnim i dorosłym.

Przedszkole wspomaga rodziców, kładąc ogromny nacisk na rozwój ruchowy przedszkolaków.

Jaki wpływ na dziecko ma aktywność ruchowa?

W okresie wzrastania, dziecko nabywa nowe, niezbędne umiejętności, które rozwija w dalszym etapie życia. Dlatego też, świadoma aktywność ruchowa ma tak ogromne znaczenie. To nie tylko zabawa, lecz dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne pociechy, wypracowywanie dobrych nawyków oraz znaczący wpływ na prawidłową postawę i minimalizowanie wad.

Aktywność ruchowa w przedszkolach pełni funkcję korekcyjną, pomaga zaadoptować się organizmowi do różnych, szybko transformujących się okoliczności życiowych (tych związanych z codziennością oraz z warunkami klimatycznymi), jak również stymuluje ośrodek nerwowy, oddechowy, układ kostno – mięśniowy i krążeniowo – naczyniowy.

Jakie zabawy ruchowe organizuje się w przedszkolu?

  1. Orientacyjne, porządkowe

Mają ogromny wpływ na wypracowanie zdolności całkowitej koncentracji, pozyskując przy tym konkretne umiejętności. Uczą reguł, błyskawicznej reakcji, należytego zachowania i orientacji. Każda czynność wykonywana w trakcie zabawy, choć podporządkowana jest zasadom (raz ruch będzie szybki, innym razem wolny), wymaga skupienia.

  1. Ze śpiewem Wpływają nie tylko na muzykalność, lecz również na koordynację ruchową i poczucie rytmu.
  2. Skoczne

Aktywności, związane z wszelkim rodzajem podskoków, pomagają wypracować odpowiednią koordynację ruchową i postawę, wpływają na zręczność, siłę i szybkość oraz wzmacniają nogi.

  1. Rzutne

Uczą skupienia uwagi, siły, mają też wpływ na koordynację wzrokową.

  1. Bieżne

Mają największy wpływ na organizm dziecka, stymulują układ oddechowy, mięśniowy czy krążenia, poza tym wpływają na zwinność, szybkość, siłę fizyczną oraz na rozwój psychiczny.

  1. Na czworakach

Korygują skrzywienia kręgosłupa, wpływają na siłę i sprawność.

  1. Kopne

Uczą współpracy w większej grupie, a także kształtują takie cechy motoryczne jak: siła, zwinność czy szybkość. Jeśli szukasz przedszkola lub żłobka w Lublinie sprawdź żłobek Lublin.